Land

Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Statkraft selger Enerfins virksomhet i Canada til Atlantica Sustainable Infrastructure

01 aug., 2025

Statkraft har signert en avtale om å selge Enerfín Canada, selskapets fornybarportefølje i Canada, til Atlantica Sustainable Infrastructure Ltd. Transaksjonen omfatter medarbeiderne, vindparker i drift og en utviklingsportefølje.

– Jeg er glad for at vi har blitt enige om å selge vår fornybarportefølje i Canada til Atlantica Sustainable Infrastructure, som vil kunne utvikle denne virksomheten videre. Avtalen bekrefter at Enerfín bygget et dyktig team og en attraktiv portefølje i Canada. Vi ser fram til å se virksomheten vokse under nytt eierskap, sier Barbara Flesche, konserndirektør i Statkraft.  

Enerfín Canada er basert i Montreal, Québec, med kontorer i Calgary, Alberta og i Montreal og Saint-Ferdinand, Québec. Transaksjonen omfatter erfarne medarbeidere, to vindparker i drift med til sammen 236 MW installert effekt og en portefølje på 0,8 GW med seks vind- og solkraftprosjekter under utvikling.  

Gjennomføring av transaksjonen er ventet innen utgangen av 2025. Partene er enige om å ikke offentliggjøre ytterligere detaljer om transaksjonene. 

 

Siste del av salget av Enerfín-porteføljen 

Statkraft kjøpte sin kanadiske fornybarportefølje som en del av Enerfín-transaksjonen som ble signert i november 2023 og gjennomført i mai 2024. Avtalen styrket Statkrafts posisjon i Spania og Brasil betydelig, og gjorde Statkraft til en av de ti største vindkraftprodusentene i begge land. Oppkjøpet la til en portefølje på 1,5 GW vind- og solkraftprosjekter i drift og under bygging, samt en utviklingsportefølje av prosjekter. 

– Jeg er glad for at vi har blitt enige om det siste av de planlagte salgene av vår Enerfín-portefølje i land utenfor Statkrafts kjernemarkeder. Vi har jobbet med salgsprosessene siden Enerfín-oppkjøpet ble gjennomført, og de har blitt forsinket som følge av økt global usikkerhet, sier Barbara Flesche. 

For mer informasjon, kontakt:

Mann i dress smiler

Torbjørn Steen

Vice President External Communications

Mann i verneutstyr

Andreas Tinglum

Pressesjef Norge