Land
Fleksibel containerløsning for hydrogen støttes av Enova
Statkraft og Skagerak Energi er tildelt 14 millioner i støtte til en bunkringsløsning for verdens første hydrogendrevne lasteskip, et energieffektivt nullutslippslasteskip fra Egil Ulvan Rederi. Løsningen er aktuell for både skipsfart og andre transportformål.
Statkraft og Skagerak Energi ble i fjor sommer valgt som hydrogenleverandør til nullutslipp fraktskipet til HeidelbergCement og Felleskjøpet Agri. Komprimert hydrogen viste seg for dette prosjektet å være mest konkurransedyktig. Green Bulk-konseptet innebærer containerbytte og vil være fleksibelt slik at det kan benyttes både til transport på land og på et utvalg typer skip.
- Dette er en viktig start på hva vi tror vil bli et stort marked for containerbasert komprimert hydrogen til både maritim- og landbasert transport. Et godt samarbeid mellom Skagerak Energi, og Statkraft ligger bak denne tildelingen, sier konserndirektør for Innovasjon og forretningsutvikling hos Skagerak Energi, Øystein Sæther.
- For Statkraft er dette en viktig milepæl i å etablere oss som en ledende hydrogenprodusent i tråd med vår strategi. Det passer fint inn sammen med andre initiativer vi har på sjø- og landtransport både i Norge og Sverige, sier Birgitte R. Vartdal, konserndirektør for Vind- og solkraft i Statkraft.
Link til pressemelding fra Enova